Browse By

Geleceğin İş Görüşmeleri Nasıl Olabilir ?

Gelecekte işsiz kaldığınızı veya iş değiştirmek zorunda kaldığınızı hayal edin. İş görüşmesi yaptığınız firma sizden internet üzerinden video çekmenizi istese ne yapardınız ?

Firmaların son zamanlarda benimsemeye başladığı bu yöntem, ileri teknoloji ile desteklenmiş yapay zeka sayesinde yapılıyor. Yakın geleceği ilgilendiren iş görüşmelerinde büyük bir role sahip olması beklenen bu yapay zeka tekniği, birçok insanın hayatını doğrudan etkileyecek gibi durmakta. BBC tarafından yapılan araştırmaya göre, işverenler bu görüşme türünü kullanmayı arttırsa da, iş arayan insanlar bu durumdan çok memnun değiller. Video görüşmelerini tecrübe edenlerin yarısından fazlası şikayetçi durumda iken, %91’lik bir kısım ise yüz yüze görüşmenin daha verimli olduğunu düşünüyor.

Yapay zekanın iş görüşmelerinde nasıl bir sürece yol açacağı ve ne kadar etkili olacağı konusunda DW Türkçe’nin hazırlamış olduğu videoya göz atalım 🙂

BBC İş muhabiri Colletta Smith, Liverpool Üniversitesinde öğrencilerin teknolojiye daha rahat olmaları için çalışmalar yapılmakta olduğunu söylüyor. Bir çok eğitim kurumu da öğrencilerinin teknoloji hakkında sorun yaşamaması için bu konu üzerinde destekler vererek, onları gelecek koşullara hazır etmek istiyorlar.

Kaynakça: https://www.bbc.com/news/av/business-48803515/could-you-do-a-video-interview-for-your-next-job

Video: https://www.dw.com/tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir