Browse By

Geleceğin Oyun Teknolojileri (VR & Cloud Gaming)

Sık sık oyun oynayanlar, ya da oynamasa dahi oyun dünyasına yakın olanlar oyunların nasıl olağanüstü bir hızla değiştiğinin farkındadırlar. 10 sene öncesini hayal ettiğinizde, yaşadığınız gerçekçilik deneyimi ile şu ankinin arasında çok büyük farklılıklar görürsünüz. Fakat şöyle de bir durum var ki, belki o farktan daha fazlası bugün ile 10 yıl sonrası arasında olacak. Bir düşünün bundan 15 yıl önce telefonumuzda 2 boyutlu bir yılana yön verip onu büyütmeye çalışırken, şimdi milyonlarca kişinin aynı anda online olabildiği bilgisayar oyunlarını aratmayan grafiklere sahip oyunlar oynayabiliyoruz. Eskiden oyun karakterimizin yüzünü bile anlayamazken, şimdi kirli sakaldan, ter damlalarına kadar en ufak detayları görebiliyoruz. Peki gelecekte bizi neler bekliyor?

  1. VR (Virtual Reality), Sanal Gerçeklik

Artık oynadığımız oyunlar yavaş yavaş monitörümüzün dışına taşmaya başladı ve bu taşma hızla artmaya devam edecek gibi. Konsola ya da bilgisayara bağlanan VR gözlükleri ile artık oyun dünyasını bizzat içeriden deneyimleyebilirsiniz. Elbette bir süredir bu teknoloji mevcut fakat fiyatlar sebebiyle henüz herkes bu cihazları kolaylıkla kullanamıyor. Elbette üretimin artmasıyla fiyatlar düşüşe geçmesi bekleniyor. Şimdilik fazla oyun seçeneği olmayan bu sistem ileride tüm oyunların bir parçası olacak gibi. Oynadığınız oyunların dünyasında birkaç saat geçirdiğinizi hayal edin.

  1. Açık Kaynak

Hemen hemen herkes şu isimleri duymuşlardır: Electronic Arts (EA), Rockstar Games, Ubisoft, Tencent Games, bu tarz büyük üreticiler bir oyunu geliştirmek için yüzbinlerce bazen milyonlarca dolar para harcarlar ve oyunun yazılımı tamamlandıktan sonra da yüksek fiyattan bu ürünleri satışa koyarlar. Nihayetinde ise milyonlarca insan bu oyunlardan satın alır. Fakat artık yavaş yavaş oyun geliştirme motorları ücretsiz olarak insanlara servis edilmeye başladı. Bunun üzerine kendi başına bağımsız olarak oyun üreten insanlar çok ucuza bu oyunları servis etmeye başladılar. Artık gelecekte herkesin kendi oyununu kendisinin yazdığı, büyük şirketlerden bağımsız bir oyun dünyası bizleri bekliyor gibi. Öyle ki artık internetten edinebileceğiniz ücretsiz oyun motorları ile kendi VR oyunlarınızı yazabilirsiniz.

  1. Bulut Oyun Teknolojisi

Elbette oyun motorlarının gelişmesiyle oyunların içerdikleri yazılımın boyutu hızlıca artıyor. Devamlı gelişen grafikler ise yeni ekran kartlarının çıkmasına neden oluyor. Daha geçen sene kurduğunuz bilgisayar sisteminizle seneye çıkacak olan oyunları oynayamayacak şekilde hızla gelişiyor oyun teknolojisi. Peki bunun çözümü her sene binlerce lira para harcayıp yeni sistemler kurmak mı? Pek mantıklı değil açıkçası.

Bu soruna çözüm için yavaş yavaş bulut oyun teknolojisi devreye girmeye başlıyor. Bu sistemde artık oyuncular herhangi güçlü bir sisteme sahip olmadan, sıradan bir bilgisayarla istedikleri tüm oyunları belirli bir ücret karşılığında oynayabilecekler. Nasıl internet üzerinden rahat bir şekilde belli bir ücret karşılığında film ve dizi izleyebiliyorsak aynı şekilde oyun da oynayabileceğiz, bunun için gereken tek şey ise bir bilgisayar ve kaliteli bir internet. Bu şu şekilde düşünülebilir, başka bir yerde oynayacağınız oyun çok kaliteli bir sistemle çalıştırılıyor, siz ise kendi evinizden o görüntüyü görerek oyunu oynuyorsunuz. Bu sayede sisteminizi devamlı yenilemek zorunda kalmayacaksınız. 1080p kalitede bir ekranınız varsa belki 10 yıl başka bir bilgisayara ihtiyaç duymadan her oyunu oynayabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir