Browse By

Neden Yeni Nesil Telefonlar Üstün Teknolojiye Sahipken Batarya Ömürleri Kısaldı ?

Şu bilinen bir gerçek ki telefonların sahip olduğu bataryalar yeterli değil. Günlük işlerimizi yaparken taşımak zorunda kaldığımız taşınabilir bataryalar dâhi kesin bir kurtarıcı olamıyor. Peki ilk kullandığınız telefonların batarya performanslarını günümüz teknolojisi ile kıyasladığımızda, bu durum neden mantıklı gelmiyor ?

Eski telefonları günlerce kullanabiliyorduk ve bunun için üstün bir teknoloji gerekmiyordu. Bir konuda hemfikiriz ki günümüz telefonları efsaneleşmiş olan Nokia 3310 gibi bir telefondan daha gelişmiş teknolojiye sahip. Batarya süresi konusunda hangisini tercih ederdiniz ?

Pil teknolojisinde uzman olan Venkat Srinivasan’a göre aslında açıklaması oldukça basit, “Moore Yasası pil teknolojisini geride bıraktı, yani telefonlarımızın daha iyi olduğu ve daha fazla güç talep ettiği anlamına geliyor.” Telefonların sahip oldukları yazılımsal ve donanımsal gelişmeler, pil teknolojisine oranla çok daha hızlı gelişti.

Son bir kaç yılda iç bileşenler küçültülerek enerji yoğunluğu istikrarlı bir şekilde arttırılsa dâhi bu yeterli bir çözüm gibi durmuyor. Srinivasan’a göre ” 5 yıl önce daha net bir şekilde anlaşıldı ki daha fazla bileşen kaldırılamıyor çünkü bu durum yangınlara sebep oluyordu. Enerji yoğunluğundaki yeni gelişmelerin değişen pil malzemelerinden kaynaklanacağı bir aşamaya ulaştık ve yeni malzemeler ile mühendislik ilerlemesi olarak adlandırılan mesele ile karşılaştırıldığında her zaman daha yavaş kalmaktadır.”

Bunun nedenine kısaca değinmek gerekirse, günümüzün şarj edilebilir bataryaları 90’ların başından beri kullandığımız bir batarya teknolojisi olan lityum kobalta dayanmasıdır. Maksimum güç kullanılması üzerine ciddi araştırmalar ve çalışmalar yapılsa da lityum kobalt bu konu hakkında bekleneni veremiyor olabilir.Uzmanlara göre gelecek için umutlar var, Araştırmacılar gelecekteki cihazlar için daha fazla güç sağlayabilecek ve yoğun enerji gerektiren malzemelere kapı açabilecek yeni pil teknolojilerini araştırıyorlar.

Kaynakça: https://www.theverge.com/circuitbreaker/2019/6/26/18700773/phone-battery-life-terrible-moores-law-why-technology

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir