Browse By

Uzaya Giden İlk Turizm Firması

Uzay turizm firması mı, Uzaya gitmek dâhi oldukça masraflı ve zor iken bu başlığa inanmak zor geliyor değil mi ? Bu arada oldukça masraflı derken, 800 milyon dolarlık bir yatırım söz konusu. Firmanın bu seviyede bir yatırımı tolere edebilmesi hiç kolay gözükmüyor. Eğer uzayı gezmek istiyorsanız, bu gezintinin muhtemel fiyatını siz hayal edin 🙂

Virgin Galactic yakında ilk uzay turizm firması olarak karşımıza çıkacak. Capital Hedosophia Holdings Corp adlı şirket, 2004 yılında Richard Branson tarafından kurulan Virgin Galactic’in yüzde 49’unu satın alacak.

CNBC, Virgin Galactic’in Ağustos 2021’e kadar yıllık bazda kâr edeceğini ve ilk müşterilerini bir yıl içinde uçuracağını öngörüyor.

Uzay turizm endüstrisi hakkında yeni iş modelleri yapılmaya devam edilmekte. Branson’ın Virgin Galactic’i en sonunda Jeff Bezos’un Blue Origin ve Elon Musk’un SpaceX’iyle yarışmaya hazır hâle gelecek.

Virgin Galactic, koltuk başına 250 bin dolar tutarında yüzlerce bilet sattığını ancak 90 dakikalık bu uzay yolculuğuna bu bilet sahiplerinden henüz birisini almadığını söylediler.

Yolcu uzay uçağı VSS Unity, geçen senenin aralık ayında sadece 1 kere uzaya gitmiştir. Süreçlerin ve bakımların 2019 sonunda tamamlanması bekleniyor.

Kaynakça: https://www.theverge.com/2019/7/9/20687323/virgin-galactic-publicly-traded-richard-branson-space-tourism-profitability

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir