Browse By

Elon Musk Beynimizi Kontrol Etmeye Hazırlanıyor.

Günümüz dünyanın Tony Stark’ı olarak görülen Elon Musk, San Francisco’da sallı günü YouTube’dan canlı yayınla yaptığı sunumla yine heyecanlandırdı. Kendisinin kurduğu ve implante edilebilir beyin-bilgisayar arayüzleri geliştiren nöroteknoloji şirketi olan Neuralink Co. ile bilim-kurgu filmlerinde görülen bilgisayar ile beyin kontrolünü gerçekleştirmeye çok yaklaştıklarını açıkladı. “Şu anda bir maymunun beynini bilgisayar ile kontrol edebiliyoruz” diyen Musk 2020 yılında insanlar üzerinde deneye başlamayı umduklarını söyledi.

Musk Neuralink ‘in ilk amacının insanların beyin ve omurilik yaralanmaları veya doğumsal kusurlarla başa çıkmalarına yardımcı olmak olduğunu söyledi. Bu teknoloji omurilik yaralanmaları sebebiyle hareket ve his kaybı yaşayanlar için bir kurtuluş olabilir.


Her biri saçtan çok daha küçük olan ve monolitik olarak üretilen, her biri binlerce esnek elektrottan oluşan wafer.
Neuralink’teki Sinirsel Arayüzler başkanı Vanessa Tolosa tarafından sunuldu.

Elon Musk “Şirketin asıl amacının insanları, kendisinin, insanlığın varoluşsal bir tehdit olarak gördüğü yapay zekaya bağlamak için bir “dijital süper-akıllı katman” oluşturmaktır. Sonuçta, yapay zeka ile bir çeşit simbiyoz sağlayabileceğimiz tam bir beyin-makine arayüzleri yapabiliriz.” dedi.

BMI (Beyin-makine arayüzeyi) teknolojisi rakipleri ve daha pek çok laboratuvarın aktif araştırma alanıdır ve bazılarının Neuralink’in yönteminin riskli olduğunu düşünüyor. Carnegie Mellon Üniversitesi’ndeki biyomedikal mühendisliği başkanı ve noninvazif yöntemleri(derinin altına girilmesini gerektirmeyen veya doğal olmayan bir yol açarak vücuda girilmeden gerçekleştirilebilen tıbbi prosedür.) destekleyen bir araştırmacı olan Bin He , Bugün, bazı epilepsi hastaları, beyin aktivitesini izlemek için yerleştirilmiş düzinelerce kabloya sahip olduğunu söyledi ve ekledi “Genel popülasyon için geçerli olmak üzere, bu tür telleri bir insanın beynine yerleştirip bunların hiç birinin risk oluşturmayacağını ya da beynin çalışmasına zarar vermeyeceğini söyleyemem” dedi.

Neuralink’in yaklaşımı işe yarasa bile, yakın zamanda Fransızca konuşabilme yeteneğini indirmeyi beklemeyin. Neuralink’in kurucularından ve finansörlerinden Max Hodak, beynin Neuralink sinyallerini anlamalarını sağlaması kolay olmayacak. “Bu uzun bir süreç. Dokunmayı yazmayı ya da piyano çalmayı öğrenmek gibi” dedi.

Musk’ın bu hedefini gerçekleştirmesi için önünde büyük zorluklar var . En büyük zorluk da insanları bunun güvenli, zararsız ve insanın düşüncelerini ve tercihlerini etkilemeyeceğine inandırmak olacak gibi gözüküyor. Çünkü Hollywood yapımı pek çok bilim-kurgu filmlerini izlemiş insanlar bu konuda büyük şüpheleri var . Bir diğer zorluk da klasik bütün yeni geliştirilen teknolojilerde olduğu gibi ürünü maliyetini düşürüp kullanışlı hale getirmek.Bakalım Elon Musk insanlığı kurtarmak ve yeniden şekillendirmek için girdiği bu yolda başarılı olacak mı?

Kaynak:https://www.cnet.com/news/elon-musk-neuralink-works-monkeys-human-test-brain-computer-interface-in-2020/ 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir