Browse By

TESS Uydusu Yaşama Uygun Olabilecek Bir Gezegen Keşfetti

NASA’nın yaşanılabilir gezegenleri keşfetmek için göreve koyduğu TESS( Transiting Exoplanet Survey Satellite) uydusu çok önemli bir gezegen sistemi keşfetti. Sistem GJ 357 adlı,Güneş’in üçte biri kadar kütlesinde ve ondan %40 daha soğuk bir yıldızdan ve onun üç gezegeninden oluşuyor. Sistem 31 ışık yılı uzaklığında,Hydra takımyıldızında bulunuyor.

Subaru 8.2-m teleskopunun 18 Nisan 2019’da çektiği GJ 357 yıldızına ait fotoğraf.
Kaynak:  Luque et al, doi: 10.1051/0004-6361/201935801.

Bu gezegenlerden yıldıza en yakın olanı GJ 357 b gezegeni. Dünya’dan %22 daha büyük olan bu gezegen,kendi yıldızına Merkür’ün Güneş’e olan uzaklığından 11 kat daha yakın. Bu uzaklık gezegendeki sıcaklığı 490 Fahrenheit yani 254 derece yapıyor. Kanarya Adaları Astrofizik Enstitüsü’nden Enric Pallé bu gezegeni ‘sıcak Dünya’ olarak tanımlıyor. “Yaşam koşullarına sahip olmasa bile bu gezegen bilinen en yakın üçüncü transiting exoplanet* ve atmosferini inceleyebileceğimiz en iyi kaya yapılı gezegenlerden biri.”

Araştırmacılar GJ 357 b’nin varlığını teyit ederken iki tane daha gezegen keşfettiler.Bu iki gezegenden GJ 357 d merak uyandırıcıydı.

Geldik en önemli yere.Almanya Heidelberg’deki Max Planck Astronomi Enstitüsü’nden Diana Kossakowski şunları söyledi:

“GJ 357 d gezegeni sistemin yaşanılabilir bölgesinin sınırında yer alıyor.Bu bölgenin yıldızından aldığı enerjinin miktarı,Mars’ın Güneş’ten aldığı ile aynı miktarda. Eğer gezegenin yoğun bir atmosferi varsa gezegenin yüzeyinde sıvı halde su bulunmasını sağlayacak sıcaklık koşulları da oluşabilir.”

Habitable Zone:Yaşanılabilir Bölge
Kaynak:  NASA’s Goddard Space Flight Center/Chris Smith

Atmosfer olmadan gezegenin sıcaklığı -53 derece. Bu sıcaklık gezegeni buz aracılığıyla yaşama elverişli olmayan hale getirir. Fakat atmosferi ile ilgili kesin bilgilere sahip değiliz. Bunu ilerideki araştırmalar gösterecek. Gezegenin ağırlığı Dünya’nın en az 6.1 katı ve gezegen yörüngesini 55.7 günde,kendi yıldızına Dünya’nın Güneş’e olan uzaklığının beşte biri uzaklığında bir mesafede dönerek tamamlıyor. Gezegenin büyüklüğünü ve bileşenlerini bilmiyoruz ama bu ağırlıkta kaya yapılı bir gezegenin Dünya’nın büyüklüğünün 1-2 katı büyüklüğünde değişeceği düşünülüyor.

GJ 357 d gezegeninin eldeki verilere göre neye benzeyebileceği ile ilgili bir illüstrasyon.
Kaynak: NASA’s Goddard Space Flight Center/Chris Smith

Transiting exoplanet*:Güneş Sistemi’nin dışında,bir yıldızı ve yıldızın etrafındaki yörüngede dönen gezegenleri olan sistemlere ait gezegenler.

Kaynakça:https://www.nasa.gov/feature/goddard/2019/confirmation-of-toasty-tess-planet-leads-to-surprising-find-of-promising-world

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir