Browse By

En Popüler 5 Yazılım Dili

Eğer günümüzde böyle bir sıralama yapılsaydı neye göre yapılırdı? Dillerin popülerliğini neler etkiler? Kullanım alanının genişliği mi yoksa performansı mı? Şimdi ise bizim sıralamamızı görelim.

1- Javascript

Javascript’i kariyerinde hiç duymamış bir yazılımcıya rastlama ihtimaliniz neredeyse imkansızdır. Javascript Front-End web programlamada son 5-10 yıldır çığır açmakta. Sağladığı kullanım kolaylığı, çoğu tarayıcılarla uyumluluğu ve kolay yazılımıyla her bir web yazılımcısının olmazsa olmazıdır.

2- Python

Python yazılım dilini okuması o kadar kolay ki İngilizce diliyle neredeyse aynı olduğu söylenir 🙂 Bu dilin son zamanlarda bu kadar popüler olmasının asıl sebeplerinden biri son yıllardaki yapay zeka çılgınlığı. Machine Learning’de (Makine Öğrenimi) kullanılan bu dil sadece yapay zeka için değil Back-End web programlamada da kullanılıyor.

3- Java

Java ile yazılmış programlar Java Virtual Machine (JVM) denilen bir sanal makinede çalışır. Ve bu sanal makine de her işletim sistemine kurulabildiği için Java ile yazılmış bütün programlar istediğiniz her yerde çalıştırabilirsiniz. Bu sebeple cross-platform denilince akla ilk gelen dildir.

Tabi sadece bununla kalmıyor Java, bunun üzerine yaygın kullanım alanıyla Java listemizin üçüncü sırasını hak ediyor. Android yazılımından tutun Back-End’e kadar, masaüstü yazılımlarından gömülü sistemlere kadar yazılım sektörünün neredeyse her yerinde kullanılabiliyor. Tabi yeni başlayanlar için mükemmel olduğunu da unutmamak lazım.

4- SQL

Arama motorunuzda SQL arattığınızda MySQL, MsSQL, Oracle gibi veri tabanı dilleri karşınıza çıkacaktır. Neden bu kadar popüler olduğu ise çok açık. Şu ana kadar herhangi orta ve üzeri büyüklükte bir şirketin veri tabanı olmadığını göremezsiniz. Veri tabanı verileriniz için güvenlik sağlamanıza yardımcı olur. Bu da şirketlerin dış saldırılara karşı dayanıklılığını arttırır. Aynı zamanda verileri saklamak için kolaylık sağlar. Popülerliği tamamen ihtiyaçtan kaynaklanır.

5- C ve C++

C dilleri 1970lerde çıkmasına rağmen hala yoğun olarak kullanılmakta. Çalıştığı sisteme müdahale edebilmesi en cazip özelliklerinden biridir. Öğrenmesi diğer diller kadar kolay olmasa da yazılımcıya kattığı erişebilirlik özellikleri göz ardı edilemeyecek kadar ilgi çekicidir. Performans açısından bakarsanız eğer bu eski dil şu anki en popüler dillere bile taş çıkartabiliyor.

Sıralamamız hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorum yaparak paylaşmaktan çekinmeyin 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir