İlk Canlı Robot : XENOBOT

Yapay zekalı robotlar canlıların önüne geçecek tüm insanlığa hakim olacak teorileri üretilirken inanılması güç ve biraz da ürkütücü bir buluşa imza attı bilim adamları son zamanlarda : Xenobot. Biraz açıklamak gerekirse; canlı hücrelerden alınan materyallerle yine canlı bir organizma oluşturmayı başardılar. Bu zaten gerçekleştirilebilen bir şeydi diyecek olursanız bu organizmanın programlanabildiğini, verilen komutlara uygun hareket edebildiğini de belirteyim. Üstelik bu küçük robotlar görevini tamamladıktan sonra kendi kendini imha ediyor. Biyoçözünür ve tamamen de zararsızlar.

Peki nasıl?

Robotlar Afrika’da yaşayan bir tür kurbağa olan Xenopus laevis’den alınan deri ve kalp hücrelerinin birleştirilmesiyle oluşuyor. Burada deri hücresi iskelet sistemini ve bir arada tutma görevini görürken, kalp hücresi hareketi ve komutları yerine getirmeyi sağlıyor. Bildiğimiz haliyle robot olmayan ve canlılığı da tartışılabilir olan bu organizma yeni bir yaşam formu olarak sunuldu tüm dünyaya. Sıfırdan ortaya çıkarılan yeni bir canlı aslında. Sürecin nasıl işlediğine biraz değinecek olursak; kurbağanın deri ve kalp hücrelerinin mikroskop altında kesilip birleştirilmesiyle bahsettiğimiz organizma üretiliyor. Bu kesme ve birleştirme işlemleri rastgele yapılmıyor elbette. Bu canlıların belirli bir amaca hizmet etmesi isteniyor belirli şekillerde hareket etmesi, belirli malzemeleri taşıması gibi örneğin. Bu nedenle bu kesme ve birleştirme işlemleri yüzlerce farklı şekilde yapılıyor, her bir robot simüle ediliyor ve göreve en uygun olan tasarım seçiliyor.

Çalışmayı yürüten Sam Kriegman bu süreçle ilgili şunları söylüyor: “Bu robotun bir uzaktan kumandası yok veya biyoelektronik kullanılmıyor. Tamamen kendi kendine hareket edebilen bir organizmadan bahsediyoruz.”

Nasıl hareket ettiklerini incelediğimizde ise bizim gibi proteinlerden enerji aldıklarını görüyoruz. Bilgisayara robotun yapmasını istediğiniz işi söylüyorsunuz o da size gereken tasarımı gösteriyor. Bir canlı organizmaya istediğinizi yaptırabildiğiniz mükemmel bir senaryo. Peki bu xenobotlar biraraya gelerek bir bilinç oluşturabilir mi? Bizim komutlarımızın aksine hareket edebilir mi? Bu sorular henüz cevaplanamadı. Ancak görüldü ki bir xenobota zarar verildiğinde organizma kendi kendini iyileştirebiliyor. İşte burada işin etik kısmı tartışılmaya başlanıyor. Çünkü karşımızda kanlı canlı, kontrollü de olsa bilinç sahibi bir organizma var. Belki de hisleri olacak bilemiyoruz. Bu organizmanın hakları söz konusu olacak mı yoksa istediğimiz gibi kullanabilecek miyiz? gibi pek çok sorun çıkıyor karşımıza.. Pek çok bilim insanı bunun çok tehlikeli bir durum olabileceğini savunurken, xenobotların insanlığa ve çevreye fayda sağlayacak zararsız robotlar olacağını savunanlar da var. Neler olup biteceğini hep birlikte göreceğiz..

Kaynak : https://www.popularmechanics.com/technology/robots/a30514544/xenobot-programmable-organism/
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478