Mobil Programlamanın Yeni Yüzü: React-Native

React-Native, mobil uygulama geliştiricilerinin muhtemelen adını son zamanlarda pek çok kez duyduğu cross-platform bir framework’tür. Peki, cross-platform framework ne demektir? Cross-platform framework, farklı işletim sistemleri için ayrı ayrı dilleri öğrenmek istemeyen insanlar için mükemmel bir seçenektir. Örneğin, Android platformu için bir uygulama geliştirmek istiyoruz ancak aynı uygulamanın IOS platformunda da sorunsuz şekilde çalışmasını istiyoruz işte tamda burada React-Native gibi diller devreye giriyor, gelin birlikte nedir bu React-Native, ne zaman piyasaya sürüldü, neden tercih edilmeli veya edilmemeli bunlara göz atalım. 

React-Native’in temeli 2013 yılında Facebook’un sahipliğini üstlendiği bir Hackathon yarışmasında atılıyor, ancak ilk prototipini ancak 2015 yılında hazırlayabiliyorlar. 2015 yılının Ocak ayında sahaya çıkan React-Native’e ilgi bir hayli büyük oluyor. 2015 senesini yaklaşık olarak, 1002 geliştiricinin 45 farklı dalda ve 124 yeni sürüm ile 7,971 proje ortaya çıkartmasıyla kapatıyor. İlk senesinde gayet başarılı bir çıkış yapmasının arkasında tabii ki Facebook’un desteği oldukça önemli bir yer kaplıyor ancak yazılımcıları kendine çeken bir diğer özelliği ise açık kaynak kodlu olması olmuştur.

React-Native Kullanmanın Avantajları

Bu yeni sayılabilecek olan dilin ortaya çıkış hikayesinden birazcık bahsettiğimize göre sırada, React-Native kullanan yazılımcıların diğer dilleri kullanan yazılımcılara göre ne gibi avantajları olduğundan bahsedebiliriz. İlk olarak, girişte de bahsettiğim üzere React-Native’in “babel” adı verilen bir yapı kullanması, yazdığınız programların hem Android, hem IOS platformları için istikrarlı şekilde kullanılmasını sağlıyor. Örneğin, React dili üzerinde oluşturduğunuz bir <Text> formatı, android için TextView, ios için UIView şeklinde oluşturuluyor buda kullanıcıyı ayrı ayrı işlem yapmaktan kurtarıyor. İkinci özelliğimiz ise uygulama geliştirme hızının oldukça ideal olması. Bu özelliklerin yanında “front-end” için oluşturulmuş bir dil olması sebebiyle kolay bir dil yapısına sahip olması, esnek arayüz tasarımı ile kullanıcıya kendini en rahat hissettiği şekilde çalışma imkanı sunması ve hızlı test imkanı ile kod üzerinde ki değişiklikleri uygulamayı kullandığınız cihazda veya emülatörde projeyi baştan başlatmadan görme imkanı sunması geliyor.

React-Native Kullanmanın Dezavantajları

Oldukça fazla avantajı olmasının yanı sıra bu güzel dilin bir hayli dezavantajı olduğu gerçeği de göz ardı edilemez. Yeni bir dil olması sebebiyle belki tolerans gösterilebilir, örneğin hala gelişme aşamasında olmasından dolayı paket uyumsuzlukları yaşamanız muhtemel (kafayı yedirtme ihtimali oldukça yüksek, test edildi.) Bununla bitse dediğimiz noktada eğer Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanıyorsanız sadece Android platformu için kodlama yapabileceğiniz gerçeği ile karşılaşıyorsunuz. En azından Mac kullanıcıları bu konuda avantajlı olabiliyor.

Kaynaklar:

https://medium.com/kodcular/react-native-nedir-7b333d319597

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478