Nöroprotezler ve Nöromühendislik

Nöromühendislik temel olarak nöral sistemlerin anlaşılması, onarımı, yenilenmesi ve geliştirilmesini konu alan ve problemlere mühendis bakış açısı ile yaklaşan biyomedikal mühendisliğinin alt disiplinidir.

Nöroprotezler ise nöromühendisliğinin bir uygulaması olarak görülebilir, beyine yerleştirilen bu protezler temel olarak  bir yaralanma veya hastalık sebebiyle beynin yerine getiremediği biyolojik görevleri tamamlamayı amaçlar. Protezler beyne duyusal sinyallerin girilmesini veya tam tersi olarak beyinden protezlere motor sinyallerinin iletilmesini sağlar. Yani ,beyin ile teknoloji arasında bağlantı kurduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde nöroprotezler bazı ciddi rahatsızlıklara çözüm getirmeyi amaçlıyor. İşte bunlardan bazıları ve kullanılan protezler;.

Parkinson Hastalığı ;en sık görülen ikinci nörodejeneratif( ilerleyici dejenerasyona ve / veya sinir hücrelerinin ölümün sebep olan) hastalıktır. Bu hastalık beyin bölgesindeki nöronların kaybı, direkt ve dolaylı yollar arasında bir dengesizlik oluşturur. Derin beyin stimülasyonu ( beynin spesifik bölümlerini elektriksel olarak uyaran bir beyin uyarıcı implantasyon .) ve yapay zeka sayesinde Parkinson titremeleri başlamadan görüntülemek mümkün.

Görsel Protezler

Görsel protezler,hastaların görme yetilerini iyleştirmeyi hatta görme engelli hastaların yetilerini tekrar kazanmalarını amaçlar.

Peki görsel protezler nasıl çalışır ?

 Görsel bir protez, video verilerini alan  ve işleyen bir görüntüleme biriminden oluşur.

Görsel veriler ünite yardımıyla kablosuz olarak implanta aktarılır. İmplant, alınan verileri ve  dijital bilgileri mikroelektrotlar yardımıyla ilgili sinirleri uyarmak için kullanılan bir analog sinyale dönüştürür.

Bu alandaki ilk deneysel çalışma 1968’de 52 yaşındaki kör bir kadının üzerinde yapıldı ve sonuç olarak kadın 40 farklı pozisyonunda fosfenleri görebildi

Gelecekte nöroprotezler

Nöroprotezler günümüzde yüksek maliyetler ve teknolojik yetersizlikler sebebiyle yaygın olarak kullanılamıyor.Fakat vakitle maliyetteki düşüş ile birlikte şu an tedavi edilemeyen bir çok hastalığın tarihe karışması çok olası gözüküyor. Peki gelicekte, insan vücudunu da bir adım öteye taşımak mümkün olacak mı ?

https://tr.wikipedia.org/wiki/Derin_beyin_stim%C3%BClasyonu

  • Warwick K., Neuroengineering and neuroprosthetics, Brain and Neuroscience Advances Volume 2: 1–5, 2018.
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Avatar
  • sirac emin topçu9 ay önce
  • çok bilgilendiri bir yazı olmuş, yazan arkadaşa teşekkürler

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478