En Yakın Kuzenlerimiz: Neandertaller

Neandertal olarak bilinen homo neanderthalensis türünün modern atalarımız homo sapiens’den zeka ve gelişmişlik düzeyi olarak çok geride olduğunu tahmin ediyorduk bunca zamandır, ancak yeni ortaya çıkan bulgular gösteriyor ki kuzenlerimiz de mağaralarını süslemiş, ölülerini gömmüş, basit aletler ve kendilerini korumak için silahlar yapmışlar. Hayvanları avlamada oldukça başarılı olan ve buzul çağında dahi hayatta kalmayı başarabilen neandertal türünün sonunu getiren neydi peki?

Neandertal türünün en az 200.000 yıl varlığını sürdürdüğünü ve 27.000 yıl önce yok olduğunu biliyoruz. Bu süre içinde Avrupa henüz çok soğuk ve buzullarla kaplı olduğundan modern insana kıyasla daha kısa uzuvlara, daha kıllı bir cilde, daha büyük beyin ve güçlü kemiklere sahip olduklarını görüyoruz. İklime ve çevreye adaptasyon göstermiş bu türün yeryüzünden silinmesine dair net bir bulgu olmasa da pek çok teori mevcut.

Neandertallerin sonunu getiren şey homo sapiens miydi?

Bu durum hala gizemini korumakla birlikte ortaya atılan pek çok teori var. Bunlardan en güçlü olanı homo sapiens’in Avrupa’ya gelmesinden kısa bir süre sonra neandertallerin yok olması sebebiyle modern insanın bu türün varlığına son vermiş olabileceği iken bir diğeri ise neandertallerin modern insanlar kadar zeki olmaması ve kürk astarlı parka dikemedikleri için soğuk havalardan korunamadığı böylelikle yeryüzünden silindikleri yönünde. Ortaya çıkan bulgulara göre neandertallerin modern insan atalarımız gibi dikiş dikmeyi bilmediğini ve bir pelerin gibi kürk giydiklerini görüyoruz. Bu durum onları Avrupa’nın soğuğundan korumaya yetmemiş olabilir, ancak mevcut bulgular hiçbir teoriyi kanıtlar nitelikte değil.

Neandertallerin tamamen yok olduğunu söylemek mümkün mü?

Bir dönem neandertallerin ve modern insan atalarımızın Avrupa ve Asya’da birlikte yaşamlarını sürdürdüğünü biliyoruz. Neandertallerin iklim nedeniyle yeryüzünden silinmiş olduğunu varsaysak dahi bu iki türün hiçbir temasta bulunmamış olması pek mümkün görünmüyor. Antropologların araştırmalarına göre modern insan atalarımız ve neandertallerin çiftleştiğine dair çok büyük kanıtlar mevcut. Bu iki tür arasında DNA analizi yapan bilim insanları Afrika dışındaki insanların DNA’sının %1.5 ila %2.1’inin Neandertal kökenli olduğunu ortaya koydu. Sonraki araştırmalar, Neandertal DNA’sının Afrika dışındaki insanların genomuna, günümüzden 47,000 ila 65,000 yıl önce karıştığını gösterdi. Günümüz Afrikalıların genomlarında ise, Neandertal DNA’sı bulunamadı. Bununla ilgili bir makale kaleme alan Ilan Gronau “Modern Afrikalı popülasyonlarının ataları büyük ihtimalle Neandertallerle çiftleşme şansına sahip olmadı, çünkü Neandertaller büyük oranda Afrika dışında yaşadı” diyor.

Kaynak : https://evrimagaci.org/neandertaller-teknik-beceriler-konusunda-ne-kadar-gelismisti-8603 https://www.nature.com/scitable/knowledge/library/neanderthal-behavior-59267999/
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478