Yavaşlamayan Süpernova: Kepler’in Süpernovası

1604’te, modern astronominin ilk astronomları ve Kepler 20000 ışık yılı uzaklığında bir yıldızı yok eden süpernova patlamasını keşfetti ve adına Kepler’in Süpernovası verildi. Günümüzün astronomları ise bu süpernovanın komşu yıldızıyla etkileşime giren bir beyaz cücenin termonükleer patlamayla oluştuğunu öğrendiler ve bu tür süpernova patlamalarını Type Ia olarak adlandırdılar.

ABD, İspanya ve Japonya’dan katılan astronomların birlikte yaptığı bir çalışmada süpernovanın 15 tane yüksek miktarda metal içeren knot’ları(patlamanın farklı hızlarda hareket eden çeşitli bölümleri) analiz edildi. Chandra X-Ray teleskobu kullanılarak, dalga boylarının analiz edilmesiyle ve Doppler Etkisi’nden hareketle knot’ların hızları elde edildi ve şu sonuçlar gözlendi:

  • En hızlı knot’un hızı saatte 37 milyon kilometre.
  • Bu knot’ların ortalama hızı saatte 16 milyon kilometre.
  • Patlamanın genişleme hızı ise saatte 24 milyon kilometre.

Bu yüksek hızlar bize şunu anlatıyor; bu hızlar herhangi bir süpernovanın patlamadan günler ya da haftalar sonraki hızına denk geliyor. Kepler Süpernovası’nın 400 yıl önce patladığı düşünülürse, süpernovanın bazı knot’larının neredeyse hiç yavaşlamadığı anlamına geliyor. Bu olayın nedeni henüz çözülemedi. Ancak iki teori var gibi gözüküyor, birincisi; bu tip süpernova patlamaları içerisinde daha önceden görülmemiş bir parlaklığa sahip olmasına bağlı olabilir ( 1604’te üç hafta boyunca gündüzleri bile gözlemlenebilmiş), ikincisi ise; patlamanın çevresinin yüksek yoğunluklu kümeler ve düşük yoğunluklu boşluklardan oluşmasına bağlı olabileceği ve knot’ların boşluklardan geçerken hızının azalmaması olabilir.

15 knot’un 8 tanesi bizden uzaklaşırken 2 tanesinin bize doğru geldiği doğrulandı.

Süpernovanın X-Ray teleskoplarıyla görselleştirilmiş hali.
Kaynak: NASA/CXC/Texas Üniversitesi/M. Millard ve diğerleri.

Kaynakça

http://www.sci-news.com/astronomy/chandra-high-velocity-knots-stellar-debris-keplers-supernova-remnant-08763.html#:~:text=New%20images%20from%20NASA’s%20Chandra,ago%20as%20seen%20from%20Earth.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478